Nagle Teatr

Czy pół roku to dość czasu, żeby przygotować premierę spektaklu na piętnaście osób? Biorąc pod uwagę, że aktorzy wcześniej się nie znali, a większość miała po raz pierwszy stanąć na deskach teatru, to bardzo niewiele. Jednak pokusa tworzenia spektaklu od podstaw była o wiele większa niż strach przed ewentualną porażką.

@Fot. Norbert Rzepka

„Przyjęcie dla Pana J.” to teatralna opowieść o imprezie rodzinnej. „Wszystko dopięte na ostatni guzik, pojawiają się pierwsi goście, nie wszyscy spodziewani. Jednak akcja zaczyna toczyć się nieco innym torem niż zakładała gospodyni…”

Zwieńczeniem warsztatów miał być występ przed publicznością. Grupie szybko się ze sobą zżyła, a próby stały się wyczekiwanym relaksem i odskocznią od codzienności. Głównym celem projektu było rozwijanie pasji teatralnej uczestników. Czy to się udało? Na to wygląda. A skąd o tym wiem? Bo spytałam tych, którzy wzięli w tym udział. Oto, co odpowiedzieli:

Karolina: „Warsztaty pokazały mi, jak wspólna pasja i radość tworzenia może połączyć wiele osób o różnych charakterach i zainteresowaniach. Poczułam na własnej skórze jaka może z tego płynąć frajda i skorzystałam z możliwości przekraczania własnych ograniczeń. Bywało również, że następowała zmiana utartych poglądów i schematów. To niesamowite, jak można wspólnie bawić się koncepcją i być całkowicie zaangażowanym w, hobbystyczny przecież, projekt. Mnie samą zaskoczyło, jak dobrze się czuję na scenie, ile mam pomysłów i że, o dziwo, potrafię opanować długi tekst!”

Fot. Norbert Rzepka

Severine: „Dla mnie to była świetna przygoda z fantastycznymi ludźmi, obdarzonymi wyjątkowym ciepłem, poczuciem humoru i entuzjazmem do pracy”.

Paweł: „Warsztaty dały mi pogląd, po raz kolejny, jakimi różnymi osobami jesteśmy i jak wielką jest sztuką… zrobić z tego sztukę. Jeśli chodzi o moje cechy osobowości, to najbardziej się cieszę, że udało mi się opanować odpuszczanie destrukcyjnego perfekcjonizmu. Pomagałem sobie celowym spóźnianiem się na próby czy zapominaniem tekstu – chciałem się zmierzyć z dyskomfortem i znaleźć się w skórze prawdziwego aktora, bo tak sobie właśnie to wyobrażam”.

Asia: „Dla mnie warsztaty były niesamowitą okazją do przełamania swoich obaw przed występami publicznymi i przekonania się, że kiedy ludzie mają otwarte głowy, chcą się razem dobrze bawić i tworzyć, to dzieje się magia. Wspaniała ekipa, wspaniałe prowadzenie bez spiny i zaangażowaniem z każdej strony. Nie mogło być lepiej”.

Fot. Norbert Rzepka

Monika: „Warsztaty były cudowne, otwarły nowe spojrzenie na teatr od kulis oraz nauczyły współpracy w grupie”.

Magdalena: „W teatrze tkwi niezwykła siła, jakaś trudna do opisania magia, która łączy na pozór totalnie różnych, nieznanych sobie ludzi. To pragnienie wyrażenia siebie, tworzenia czegoś wyjątkowego, powodowało, że nam się chciało tak organizować czas rodzinny i zawodowy, żeby móc pojawiać się na próbach. Warsztaty były pełne nieprzewidywalności, coś co na początku wydawało się nieosiągalne, nagle (!) zaczęło idealnie. Każdy wnosił coś od siebie i to jest piękne. Przeżywanie wspólnych emocji w teatrze, szczera radość i akt tworzenia pochodzący z potrzeby serca przyciąga ludzi – zarówno na scenę, jak i na widownię”.

Fot. Norbert Rzepka

Wejściówki na premierę „Przyjęcia dla pana J., rozeszły się błyskawicznie, dlatego grupa zdecydowała się wystawić spektakl również następnego dnia. Ta zabawa tak się rozpędziła, że nie da się jej tak po prostu zakończyć. W przyszłym roku planowane są kolejne odsłony spektaklu. Przez pół roku wspólnych prób ludzie, którzy wcześniej się nie znali, zżyli się i ze sobą i ze sceną, dlatego chcą dalej wspólnie tworzyć.

I tym sposobem powstał Nagle Teatr.

Już rodzą się pomysły na scenariuszowe prequele i sequele „Przyjęcia” oraz teatralne opowieści o losach zupełnie innych bohaterów.

Fot. Severine Pacholczyk

Spektakl „Przyjęcie dla Pana J.” wg scenariusza Anny Kapczyńskiej i Kamila Krynicy powstał w Domu Tramwajarza podczas warsztatów teatralnych organizowanych przez Stowarzyszenie Magiel Artystyczny, pod patronatem Rady Osiedla Jeżyce i dofinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Podobał Ci się ten wpis?

udostępnij na Facebook
udostępnij na Twitter
udostępnij na Linkdin
udostępnij na Pinterest

Anna Kapczyńska, scenarzystka i dramatopisarka z zacięciem reżyserskim, autorka powieści: dwóch obyczajowych, dwóch kryminalnych i jednej w czeskim stylu.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021

Made with by webCase.pl

Zapisz się do newslettera!